Loading…

همراه صنعت

ارائه دهنده خدمات انبارداری

خط کشی و علامت گذاری انبار

سطوح کف انبار صرفا برای عبور نیست! ازطریق علامت گذاری مناسب، این سطوح فرصت عالی برای برقرار نمودن ارتباطات بصری هستند. درحالی که علامت گذاری سطوح کف انبارها سالیان متمادی است که انجام می گردد، اکنون شرکت ها از روش های خلاقانه و مدرنی که بیشتر از گذشته مورد توجه قرار دارند آن را انجام می دهند.

علامت گذاری اگر بصورت مناسب و کارا انجام گیرد می تواند برای افراد در هر سطحی  که قرارداشته باشند مفید واقع شود. گرچه بسیار مهم است که مشخص گردد چگونه علامت گذاری سطوح برای یک خدمت یا موضوع  می بایست انجام گیرد. اگر بدون هیچ گونه استراتژی مناسبی علامت گذاری انجام شود باعث ایجاد مشکلات و مسایل فراوانی می گردد. با عنایت به این موضوع، مدیر مربوطه بایست  بدنبال استراتژی های مناسبی برای این موضوع باشد و بهترین استراتژی را که نیازهای او را مرتفع می نماید تشخیص داده و انتخاب نماید.

 

علامت گذاری سطوح چیست؟

بصورت ویژه در انبار از علامت گذاری سطوح به منظور بهبود ایمنی، کارایی و سازماندهی بهتر استفاده می شود. نخستین گام در داشتن استراتژی خوب برای علامت گذاری سطح این است که تفاوت مدل های مختلف علامت گذاری سطوح و اینکه هرکدام مناسب چه منظوری می باشند را بدانیم.

 

 

 

انواع علامت گذاری سطوح

مدل های مختلفی از روش های علامت گذاری وجود دارد.هر روش علامت گذاری دارای ویژگی های منحصر بفرد خود بوده و اهداف متفاوتی را دنبال می کند. دانستن تمام روش ها و گزینه های موجود برای استفاده در انبار فرصت بسیار مناسبی را برای تدوین بهترین استراتژی علامت گذاری ایجاد می نماید.

در بیشتر مواقع برای  پیاده سازی یک طرح بیش از یک مدل از مدلهای علامتگذاری نیاز است.مدل های مختلف علامت گذاری در مناطق مختلف استفاده های متفاوتی دارند. داشتن بهترین استراتژی به منظور اینکه از چه روشی در کجا استفاده نماییم می تواند باعث شود که علامت گذاری انجام شده نیاز های ما را  به بهترین نحو پوشش دهد.

 

نوار علامت گذاری سطح

 

نوار علامت گذاری یکی از انتخاب های متداول می باشد. برخلاف نوارهای قدیمی ، نوع جدید نوارها از مواد بسیار قوی همچون ونیل بهمراه یک چسب بسیار قوی برای چسباندن آن به سطح استفاده می شود و می توان آن را در مناطقی با ترافیک بالا بدون هیچ مشکلی استفاده نمود. نوار های علامت گذاری با این ویژگی را می توان برای مدت های طولانی بدون نیاز به جایگزینی استفاده نمود.

موضوع دیگری که  بسیاری از شرکت ها را برای استفاده از نوارهای علامتگذاری ترغیب می نماید مقرون به صرفه بودن آن به نسبت روش های دیگر می باشد. این روش براحتی قابلیت نصب و حتی اصلاح آن را در صورت نیاز دارد. تمام این مزایا باعث می شود تا نوار علامتگذاری بعنوان یکی از محبوب ترین گزینه ها مطرح گردد..

نمونه های مختلف نوار علامتگذاری عبارت است از:

  • نوار های عادی علامتگذاری: این نوار بصورت رول های بزرگ است که بصورت  خط مستقیم اجرا می گردد. اجرای این نوع نوار از طریق دستی و یا  برای افزایش سرعت  بصورت ماشینی انجام می گردد. این نوع از نوارهای علامتگذاری برای راهرو ها و مسیر های مستقیم و بلند مناسب است.

 

  • شکل های علامت گذاری: اشکال علامت گذاری در انواع مختلفی همچون نقاط، رد پا و فلش می باشد. برای مثال یک دایره بزرگ می تواند برای نشان دادن محل اسقرار سطل زباله استفاده شود. فلش ها و رد پا ها می توانند افراد را به حرکت در یک مسیر خاص همچون مسیر تخلیه اضطراری هدایت نمایند.

 

  • نوارهای علامتگذاری رنگین: یک نوار با رنگ های متفاوت دارای معانی متفاوتی می باشد. یک راهرو با نوار قرمز رنگ می تواند به معنای این باشد که کالاهای انبار شده در آنجا قابل اشتعال می باشد. بر اساس نیاز انبار نوارهای علامتگذاری رنگین بطرق مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

  • نوارهای منعکس کننده نور: این گونه نوارهای علامتگذاری نور را به سمت منبع ارسال کننده نور باز می گرداند و انتخاب بسیار عالی برای سالن های سرپوشیده ای است که وسایل حمل ونقل دارای چراغ یا نور افکن در آنها مشغول بکار هستند. همچنین برای فعالیت های خارج از سالن به منظور افزایش دید در شب، قابلیت استفاده خواهند داشت.

 

  • نوارهای درخشان در تاریکی: این نوارها انتخاب مناسبی برای مکانهایی است که مدت زمانی دارای نور کافی جهت شارژ نمودن این نوارها به منظور روشن شدن در زمان تاریکی یا قطعی برق می باشند و کمک شایانی در زمان قطعی برق و یا مواقع خطر می نمایند.

 

رنگ های علامت گذاری

رنگهای علامتگذاری مستقیما بر روی سطح مورد نظر اجرا می شوند. این مدل از علامتگذاری  با وجود زمان بر بودن و اجرای سخت تر به نسبت نوار های علامتگذاری متداول ترین حالت می باشد. همچنین سختی اجرای شکل ها و طرح های مورد نیاز مشتری یکی دیگر از محدودیت های این روش می باشد.

در صورت عدم اجرای مناسب رنگ های علامتگذاری، هنگام عبور وسایل نقلیه و لیفتراک بر روی آنها امکان ترک خوردن و کنده شدن آن وجود دارد و بایست مجددا اصلاح گردند که باعث افزایش هزینه اجرا می گردد.

 

چراغ های علامتگذاری

یک تکنولوژی پیشرفته برای علامـتگذاری سطوح، استـفاده از سیستم روشنایی ویژه ای است که علامـت مورد نظر را بر روی سطح مورد نظر منعکس می نماید. این روش گزینه بسیار عالی برای نشانه گذاری های موقت است زیرا به راحتی با خاموش نمودن پرژکتور محو می گردد.

علامتگذاری با این روش به نسبت از دو روش علامتگذاری قبلی (نوار و رنگ) بسیار گران تر است و هزینه های جاری آن نیز بدلیل نیاز دوره ای به تعویض لامپ پرژکتورها بسیار زیاد است. با در نظر گرفتن این موارد این روش قابل اجرا در همه جا و بویژه مکان های تاریک می باشد.

این روش پیشرفته قابلیت نمایش هرگونه عکس شامل حروف، علایم و اشکال را دارا می باشد.بعبارتی این روش منعطف ترین روش موجود می باشد. در بسیاری از پروژه ها از یک یا دو پرژکتور علامت گذاری به منظور کامل نمودن روش های دیگر علامت گذاری استفاده می شود.

 

علامت گذاری سطوح جهت ارتقا سطح ایمنی

یکی از مهم ترین دلایل علامت گذاری سطوح انبار برای ارتقا ایمنی افراد می باشد. علایم استفاده شده بایست به نحو عالی قابل رویت باشد تا بتوانند توجه افراد را به خود جلب نماید.

برای مثال استفاده از فلش های علامت گذاری جهت مشخص نمودن جهت حرکت، می تواند در اطمینان از اینکه تمام وسایل حمل و نقل در داخل انبار در جهت درست حرکت می نمایند کمک نماید. ضمنا باعث کاهش تصادف وسایل حمل و نقل و همچنین اعلام هشدار به عابرین پیاده در خصوص محل و جهت تردد وسایل حمل و نقل می باشد.

به هر میزان که برای تدوین استراتژی علامت گذاری سطوح انبار جهت ارتقا ایمنی زمان گذاشته شود و با دقت بالاتری مستند سازی گردد باعث افزایش سطح اثرگذاری آن می گردد. بهمین منظور استفاده از رنگها و الگوهای مختلف جهت ارتقا سطح ایمنی توصیه می گردد.

حتی شرکت هایی که چند سال قبل انبار خود را علامت گذاری نموده اند همچنان از منافع آن  ، بخصوص در زمینه ایمنی بهره مند هستند. افراد با دیدن علایم بصورت ناخودآگاه پیام های ایمنی آن را متوجه می شوند.

مسیر تخلیه اضطراری

یکی از فواید علامت گذاری سطوح بویژه در موضوع ایمنی مشخص نمودن مسیر های تخلیه اضطراری می باشد. استفاده از فلش های راهنما با رنگ های ویژه جهت مشخص نمودن نزدیک ترین و کوتاه ترین مسیر خروج بسیار مفید می باشد. در برخی انبارها حتی از نوارهای درخشان در تاریکی برای این منظور استفاده می شود تا کارمندان بتوانند مسیر خروج خود را به راحتی در زمان  قطعی برق در هنگام آتش سوزی یا شرایط ویژه بیابند.

هنگامی که از علامت گذاری برای نشان دادن مسیر خروج اضطراری استفاده می نماییم باید بخاطر داشته باشیم که این علامت ها بایست کاملا مشخص و قابل تمیز دادن از علایم و مسیر های دیگر باشد. لذا برای این منظور بایست اشکال، رنگها و یا نوع خاصی از علامت گذاری را انتخاب نموده و استفاده نمود.

 

علامتگذاری جهت افزایش کارایی

افزایش دادن کارایی یک انبار بسیار اهمیت دارد. انباری که کارا باشد بسیار سودمندتر است که این سودمندی هدف نهایی تمام کسب و کارها می باشد. هنگامی که افراد بعلت ناکارامد بودن زمان خود را هدر می دهند باعث افزایش هزینه های شرکت می گردند. علامتگذاری سطح که بصورت واضح مراحل انجام یک کار را نشان می دهند می توانند بسیار مفید واقع شوند.

هنگامی که محموله ای وارد انبار می گردد بایست در ابتدا توسط واحد دریافت کالا رسید شوند پس این مکان می تواند با علامت عدد یک مشخص گردد. در مرحله بعدی کالا ها بایست توسط دستگاه بارکد یا RFID لیبل گذاری شوند پس این مکان نیز با عدد دو مشخـص می گردد. این روش شماره گذاری می تواند تا آخرین مرحله که قرار دادن کالا بر روی قفسه و یا خروج آن از انبار است دنبال شود.

علامت گذاری سطوح انبار با کمک کردن به افراد بجهت اینکه متوجه شوند کالا ها  دقیقا از چه مسیر و مراحلی بایست وارد و خارج شوند به کاهش زمان انجام کار کمک می نمایند. همچنین باعث می شود سرپرستان انبار نظارت بهتری بر عملکرد افراد به منظور جلوگیری از تردد بی مورد آنها در محیط انبار و افزایش بهره وری آنها داشته باشند.

 

علامتگذاری سطح انبار جهت سازماندهی

انبار دارها به درستی می دانند که استفاده از راهرو های شماره گذاری شده برای تشخیص مکان انبارش کالا ها الزامی می باشد و این مهم توسط علامت گذاری سطوح به خوبی انجام می گردد.

به همین منظور انباردارها ابتدا و انتهای هر راهرو را بنحوی شماره گذاری می نمایند که به سهولت قابل دیده شدن و تشخیص باشد سپس برای تقسیم نمودن و تشخیص دادن قسمت های مختلف در طول این راهرو ها از علایم دیگری نظیر حروف و یا نشان های دیگر استفاده می نمایند.

از آنجا که علامت گذاری روی سطح بر کف انبار انجام میگیرد این علایم به راحتی قابل دیده شدن می باشند  در صورتیکه علایم آویزی امکان محو شدن از دید و قرار گرفتن در پشت قفسه های فوقانی را دارند.

 

کاربرد علامت گذاری سطوح در استراتژی های کسب و کار

استراتژی های کسب و کار مشهوری در تولید و انبارداری وجود دارد. خیلی از این استراتژی ها توسط شرکت تویوتا موتور ایجاد و توسط شرکت های دیگر رشد و بسط داده شده اند.

یکی از وجوه مشترک این استراتژی ها عبارت از اتکا به ارتباطات بصری است. تعداد بسیار محدودی از ارتباطات بصری وجود دارد که کارا تر از علامتگذاری سطوح باشد. در ادامه به تعدادی از ایده های علامتگذاری در برخی از متداولترین  استراتژی های کسب و کار اشاره می گردد.

GEMBA: علامت گذاری سطح به شناسایی مناطق مختلف فعالیت در انبار کمک می کند.با شناسایی محل های انجام کار می توانیم اطمینان حاصل کنیم که هیچ منطقه ای را فراموش نکرده ایم و کارهایی که در آن مناطق انجام می گیرد همان کارهای تعریف شده می باشند.

5S: متدولوژی 5S عبارت است از بهبود سازمان و حذف تمام انواع اتلاف ها از تاسیسات و امکانات موجود. علامت گذاری سطوح می تواند به انجام این اهداف به روش های مختلف کمک نماید. کاهش زمان اتلاف شده بوسیله راهنمایی افراد در مسیرهایی که بایست تردد داشته باشند و افزایش ایمنی دو دست آورد استفاده از متدولوژی 5S می باشد.

تولید ناب: تولید ناب دیگر استراتژی حذف موثر اضافات در انبارها می باشد. استفاده از علامت گذاری سطوح بجهت شناسایی مناطق کاری و افزایش آگاهی درخصوص نحوه پیروی از رویه های تعیین شده بسیار موثر می باشد.

بجز موارد فوق چندین استراتژی های بهبود کسب و کار دیگری نیز وجود دارد که در تمام آنها منافع بسیاری توسط علامت گذاری سطوح حاصل می گردد و فقط کافیست تا در اجرای این استراتژی ها بدنبال بهترین روش اجرای علامت گذاری سطوح باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید